O nas

Wento to jeden z największych deweloperów energii odnawialnej w Polsce. Zajmujemy się rozwijaniem, budowaniem i eksploatacją projektów fotowoltaicznych i wiatrowych w kraju. Jesteśmy obecni na polskim rynku nieprzerwanie od 2011 roku. Od 2021 roku spółka wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Equinor (dawniej Statoil), jednego z największych graczy na światowym rynku energetycznym.

Solidne fundamenty i ugruntowana pozycja Wento na polskim rynku pozwalają nam aktywnie uczestniczyć w zachodzącej właśnie transformacji energetycznej kraju. Od 2015 roku, oprócz dewelopmentu farm wiatrowych, skutecznie rozwijamy także projekty fotowoltaiczne, które w najbliższej dekadzie odegrają kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju Polski, zapewniając czystą i tanią energię.


Wento ma bogate doświadczenie w prowadzeniu procedur administracyjnych, niezbędnych do realizacji inwestycji opartych na odnawialnych źródłach energii – od podpisania umowy dzierżawy, do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawnie i skutecznie pozyskać wszystkie decyzje oraz pozwolenia wymagane do budowy naszych elektrowni. Charakteryzuje nas otwarte podejście i zrozumienie perspektywy właścicieli gruntów. Dbamy o to, by współpraca owocowała obopólną satysfakcją.

Poszczególne etapy projektowania inwestycji prowadzimy w oparciu o własne doświadczenia, zebrane w ciągu kilkunastu lat działalności na terenie całego kraju.

Nasi specjaliści są bezpośrednio odpowiedzialni za każdy etap prac i inwestycji – od samego rozwoju projektu, aż po budowę elektrowni i przekazanie jej do naszego działu eksploatacji i utrzymania ruchu.

Stawiamy wyłącznie na pewne, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają właścicielom gruntów uzyskać przychody z dzierżawy przez cały okres trwania umowy – nawet do 30 lat.

Ponad 10 lat doświadczenia na
polskim rynku OZE

Ponad 3200 MW projektów
w portfelu

Ponad 1000 zawartych umów
dzierżawy

Ponad 5000 hektarów wydzierżawionych gruntów

Zarząd

Zespół kierowniczy Wento tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie odnawialnych źródeł energii, dla których tematyka ta stanowi nie tylko obszar zawodowej działalności, ale i realne zainteresowanie. Połączenie profesjonalizmu, wiedzy i pasji pozwala z zaangażowaniem kierować firmą, która pozytywnie wpływa na polską energetykę, współtworząc energię przyjazną dla ludzi i środowiska.

Wojciech Cetnarski

Prezes Zarządu

Marcin Guzik

Dyrektor ds. rozwoju biznesu

Piotr Matwijów

Dyrektor finansowy

Łukasz Dąbrowski

Dyrektor ds. rozwoju projektów

Wojciech Cetnarski

Prezes Zarządu

Od 2012 r. sprawuje funkcję Prezesa Zarządu Wento Sp. z o. o., jednego z czołowych deweloperów projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce.

W latach 2009 – 2012 r. pełnił funkcję Członka Zarządu spółki Norvento Polska Sp. z o. o., która jako przedstawiciel hiszpańskiego inwestora strategicznego realizowała projekty inwestycyjne w energetyce wiatrowej na terenie Polski.

Więcej

Nasi deweloperzy

Odnawialne źródła energii to nasza specjalność. Przedstawiamy zaangażowany zespół deweloperów – ekspertów, którzy stanowią pierwsze ogniwo kontaktu z osobami zainteresowanym dzierżawą gruntu, a następnie odpowiadają za skuteczną komunikację i sprawną współpracę.

Maciej Bagiński

Dyrektor ds. projektów OZE

Pracuje w Wento od 2015 roku i obecnie zajmuje stanowisko dyrektora do spraw dewelopmentu projektów OZE. Maciej ma ponad trzynastoletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii. Wcześniej pracował w firmie CWP, gdzie realizował projekty wiatrowe zlokalizowane w Polsce, Rumunii, Serbii i Bułgarii. Ukończył studia na kierunku Environmental Management na Uniwersytecie Salfordzkim, studia magisterskie na kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia managerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Maciej poza godzinami pracy jeździ w góry, pływa kajakiem, bierze udział w wyprawach rowerowych i aktywnie spędza czas wolny.

Tomasz Palak

Jest związany z branżą energetyczną już od ponad 12 lat, doświadczenie zdobywał na stanowisku kierownika projektu w grupie kapitałowej Polimex Mostostal oraz reprezentanta budowlanego w koncernie energetycznym Chevron. Od 3 lat stoi na czele zespołu deweloperów oraz kieruje projektami w Wento. Pochodzi z Lubelszczyzny i jest absolwentem budownictwa na Politechnice Lubelskiej. Odpowiada za sprawne pozyskiwanie gruntów pod farmy fotowoltaiczne, a jego wszechstronność pozwala mu na skuteczne sprawowanie nadzoru nad zespołem oraz dalszym rozwojem projektów.

Tomasz Bartosz

W Wento zajmuje się analizą map pod kątem poszukiwania lokalizacji optymalnych dla budowy elektrowni fotowoltaicznych. Do jego obowiązków należy także kontakt z właścicielami gruntów, negocjacje warunków handlowych oraz zapisów umów. Jego obszar działania to Polska centralna. Pochodzi z okolic Zamościa, a aktualnie mieszka oraz pracuje w Warszawie. Tytuł magistra inżyniera towaroznawstwa uzyskał na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W kręgu jego zainteresowań leżą geografia i sport – zwłaszcza motoryzacja. Wolny czas najchętniej spędza w gronie rodziny i znajomych. Chwile wytchnienia przynosi mu gotowanie, a relaksuje się przy grze w darta.

Szymon Skubisz

Do jego zadań w Wento należy analiza map pod kątem wyszukiwania potencjalnych lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych. Odpowiada także za kontakt z właścicielami gruntów, negocjacje warunków handlowych oraz zapisów umów. Jego obszar działania to południowa i zachodnia Polska. Pochodzi z Górnego Śląska, a wykształcenie geodety zdobył na akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył specjalizację Geoinformacja i Geodezja Górnicza. Przez 8 lat pracował w zawodzie, rozwijając umiejętności z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych. Prywatnie interesuje się historią, geopolityką oraz podróżami – także tymi autostopowymi. Jest również fanem polskiej piłki nożnej.

Natalia Bulska

W Wento odpowiada za analizowanie potencjalnych lokalizacji dla elektrowni fotowoltaicznych, a region jej działania to województwo śląskie, szczególnie jego północna część. Do jej obowiązków należy także kontakt z właścicielami gruntów, negocjacje warunków handlowych oraz zapisów umów. Natalia jest z pochodzenia góralką, a z wyboru mieszkanką okolic Częstochowy. Jest geodetką, a kierunkowe wykształcenie zdobyła na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W wolnych chwilach interesuje się obserwowaniem ptaków i fotografią. Uwielbia także gotować dla swojej rodziny i znajomych. Jak na prawdziwą góralkę przystało lubi trekking.

Wento sp. z o.o. należy do grupy Equinor, w której standardy postępowania w biznesie są stale podwyższane. W związku z tym wszystkim pracownikom i podmiotom współpracującym z Wento została zapewniona możliwość skorzystania z infolinii ds. etyki w celu zgłaszania wszelkich wątpliwości lub podejrzeń związanych z naruszeniem prawa, lub procedur i polityk firmy.

Infolinia ds. etyki zapewnia całodobową obsługę telefoniczną oraz portal internetowy w języku polskim. Co ważne, korzystanie z niej odbywa się w sposób w pełni anonimowy. Została utworzona w celu zapewnienia poufności i ochrony praw zarówno osoby dzwoniącej, jak i potencjalnego podmiotu zgłoszenia.

Dostęp do infolinii ds. etyki

Wejdź

Polityka HSE Wento

W Wento dążymy do tego, aby nasze działania nie szkodziły ludziom, środowisku ani społecznościom, wśród których działamy. Dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa pracy podczas realizacji naszych inwestycji. Dlatego przyjęliśmy Politykę HSE. Wierzymy, że podjęte zobowiązania pozwolą nam doprowadzić każdy projekt do końca bez szkód dla osób, a co za tym idzie pozostawać przedsiębiorstwem godnym zaufania.